Moderní vysokovýkonný laboratorní RTG skener s vysokým rozlišením na Stomatologické klinice 1. LF UK

Při mnoha výzkumných projektech často narážíme na otázku vnitřního uspořádání zkoumaných objektů. Dosud často používaný přístup spočívající v destruktivní analýze vzorků jejich rozřezáním dovoluje charakterizovat vlastnosti objektů v diskrétních místech, doprovázených významnou ztrátou informací. Pokrok v zobrazovacích technologiích a softwarech pro obrazovou analýzu a zpracování rozsáhlých datových souborů umožnil vývoj stolních RTG skenerů, které množstvím informací o zkoušených objektech a rychlostí jejich zpracování předčí všechna ostatní zařízení.
1. lékařské fakultě UK v Praze se za podpory evropských fondů podařilo získat laboratorní microCT přístroj SkyScan 1272 (Bruker microCT) pro snímání objektů o velikosti 25 x 50 mm (průměr x výška vzorku) s maximálním rozlišením 0,5 mikrometru (velikost pixelu). Přístroj umožňuje analýzu vnitřní struktury jak biologických, tak fázově složitých vzorků pro potřeby výzkumu i průmyslových aplikací.

Stomatologická klinika

Kateřinská 32