Dr. Lolis - výuka zubní implantologie v EN

Vítaným zpestřením byl Dr. Christos Lolis, náš nedávný absolvent, jenž se vzápětí stal učitelem na prestižní New York University, největší stomatologické škole v USA. Kolega Lolis nejenomže přinesl řadu zajímavých přednášek a poznatků z USA ale i je motivací pro naše studenty, aby se též pokusili o úspěch v zahraničí. Ve spolupráci i s dalšími našimi úspěšnými absolventy budeme pokračovat, neboť jich má řada zájem vrátit naší fakultě to, co jim pomohlo k úspěchu.

In current school year 2011/2012 we teach subject Basics of dental implantology firstly in Czech and English language. I think students were excited by opportunity to be taught by Dr. Christos Lolis our recent absolvent. After finishing study in Prague he continued as teacher in team of prestigious New York University, biggest Dental school in the USA. He not only presented interested lecture but he motivated our students by own example. We will continue with more lectures of our successful alumni in future years, because they feel they want return to our school what they earned.

Stomatologická klinika

Kateřinská 32