Centrum fotonické medicíny (CFM) 1. LF UK a VFN představilo 1.4. dubna v Dallasu, USA

Naše metoda rozšiřuje možnosti léčby fotodynamickou terapií (velmi estetické výsledky a minimální invazivita- vesměs jen aplikace krému a světla) o větší typy novotvarů, takzvané nodulární. Ty byly až dosud považovány za touto metodou neléčitelné. "Naše výsledky v roční studii přesáhly 95% u nádorů nodulárních a dosáhly 100% úspěšností nádorů povrchových. Nadále nelze léčit novotvary invazivní, či spinocelulární, " konstatoval na konferenci vedoucí Centra Doc.MUDr. Roman Šmucler, Csc. Výzkumu se dále zúčastnili MUDr. Lippert z Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady a MUDr. Marek Vlk z CFM. Centrum fotonické medicíny dosud nabízí tuto terapii jako jediné na pacientech na světě. Podobné výsledky potvrdila Harvard medical school, profesor R.R. Anderson, ale dosud jen na zvířatech. Studie byla přijata s velkým zájmem a bude nyní publikována v prestižním časopisu. Bez zajímavosti není, že tuto léčbu poskytuje Centrum fotonické medicíny 1.LF Uk a VFN bez doplatků přímo ze zdravotního pojištění. Nová metoda je totiž nejenom efektivní ale i ekonomická. CFM spolupracuje na dalším rozvoji metody frakčních laserů, které umožňují překonat lékům kožní bariéru a dostanou do hloubky organismu nejenom agens pro fotodynamickou terapii ale v budoucnu i jiné léky (zkouší se anlgetika, inzulin apod.) . Tím by mohlo z pohledu pacienta dojít k zásadní revoluci, kdy by velmi ubylo léků, které je potřeba vpravovat injekcemi a navíc by se zpřesnil účinek. CFM nyní zahajuje novou studii ve spolupráci s americkými univerzitami (New York, Harvard) a evropskými (Londýn) k ověření a rozpracování metody.
Stomatologická klinika

Kateřinská 32